BLOG

İnternet Hızlandırma Yolları Nelerdir?

Artık çoğu insanın hayatının ayrılmaz ve vazgeçilmez bir noktası olan internet ve bu internetin hızından şikayetçidir. Yazdıklarımızla bu şikayetlere son vermek ve daha hızlı ve akıcı bir internet deneyimi sürdürebilmeniz için internetinizin hızını en üst seviyeye getirmenize yardımcı olacak 18 tavsiye de bulunacağız. İnternette yaşadığınız hız sorununa çözüm aramadan önce yapmanız gereken, internet hızınızın gerçekten yavaş olup olmadığını deneme yanılma yaparak öğrenmeniz gerek. Bazı hız problemlerinin asıl nedeni ve sebebi, bağlanmaya çalıştığınız site ya da uygulamanın bulunduğu web sunucusundan kaynaklı olabilmektedir. Web üzerinde “internet hız testi” yapan birçok servis barındırmaktadır. Hatta hizmet satın aldığınız ISS (internet servis sağlayıcı) firmalarının hepsi, resmi web siteleri üzerinden, “internet bağlantı hızı testi” yapmanıza yardım sağlayacaktır. İnternet hız testini gerçekleştirmek istediğiniz zaman önerimiz olan SPEEDTEST sitesini kullanabilirsiniz. Birinci ve ilk olarak yapmanız gereken internet paketinizi yükseltmenizdir.

Çoğu zaman internet bağlantınızın yavaş olmasının asıl nedeni, internet paketinizin hızının çok az olmasından dolayıdır. Genelde “kotalı internet” olarak bildiğimiz, belirli bir indirme seviyesinden hemen sonra yavaşlayan internet paketleri; kota aşımı yaptığınız anda internete bağlanmayı çok güç duruma getirecektir. İkinci olarak ise tabi ki anti virüs programıdır. İnternette dolaştığınız sürede web sitelerinin çok temiz olmayabileceğini biliyor muydunuz? Özellikle deneyimsiz webmasterlar tarafından yayınlanan ve sunucu güvenliği tam anlamı ile koruyamayan blog siteleri ile program indirme siteleri; bilgisayarınıza kötü amaçlar ile yazılım indirmenize neden olabilmektedir. Bilgisayarınıza inen ve bu kötü amaçlı yazılımlara ise tabi ki herkesin bildiği üzere “virüs” adı verilir. Üçüncü olarak ise bant genişliği yüksek ve yeni nesil modemleri tercih etmeniz gerekmesidir. Bilgisayarınızı, tabletinizi ve cep telefonlarınızı; teknolojiye ayak uydurması için belirli aralıklarla üst modele geçmek zorunda kalırsınız. Modelinizi yeni teknolojiye uygun hale getirmeyi neden düşünmediniz. Dördüncü olarak ise ektronik switch cihanı kullanmanız gerektiğidir.

İnternet bağlantınız ile sabit telefonunuzu aynı hat üzerinden idame ettiriyorsanız; dairenize ya da ofisinizde bulunan kabloyu birden fazla bölerek, modem kutusundan çıkan bir örneği görülen, “ADSL splitter” isimli cihazı kullanacak olabilirsiniz. Ve beşinci olarak da mümkünse modeminize kablo ile bağlanmanızdır. Hem böyle internet daha hızlı çekecektir.

İnternete Wi-Fi ile bağlantı kurmak rahat gibi gözüküyor olabilir ancak, gerçeğin bununla alakası yoktur. Tam tersine kabloyla bağlanmak daha büyük konfordur. Kablosuz olarak iletilen internet akımları eksilmeye de mahkümdur. Evinize gelen, modeminize giren ve modeminizden çıkan kabloların boyutu da internet bağlantınızı etkileyen etmenler arasındadır. Bu kablolar ne kadar kapasiteli olursa, internet bağlantınız o kadar yavaş olacak demektir. Yedinci olan şart ise elektromanyetik dalga kesici kullanmanız gerektiğidir.

İNTERNETTEN NASIL PARA KAZANABİLİRİM?
Google Analytics Nedir ve Nasıl Kurulur?

Bir cevap yazın