BLOG

WORDPRESS NEDİR?

WordPress nedir? sorusu özelinde çok uzun ve çok teknik bir konu alanı ortaya çıkabilir. Fakat kısaca WordPress, üst düzey yazılım bilgisine gerek olmadan, çok yalın bir şekilde profesyonel siteler tasarlayabileceğiniz bir içerik yönetim sistemidir. Açık kaynaklı bir yazılım olup, pek çok ücretli veya ücretsiz tema ve ekler ile sitenizi görsel ve fonksiyonel açıdan mükemmelleştirebilirsiniz ve hatta e-ticaret sitesi oluşturup internet mağazanızı tanıtabilirsiniz.

2003 senesinde Mat Mullenweg ve Mike Little tarafından oluşturulan WordPress, ilk olarak bireysel blog sitesi olarak tasarlanmıştır. Fakat daha sonrasında WordPress’in artan popülaritesi ve değişen internet isteklerine göre şekillenerek günümüzdeki şeklini almıştır. Şu an dünya çapındaki internet sitelerinin yaklaşık %35’i WordPress alt yapısıyla çalışmaktadır.

WordPress’in Avantajları Nelerdir?

WordPress’in artıları hakkında birçok madde sıralayabiliriz, ancak buradan en kayda değerlerinden bahsederek Neden WordPress Kullanılmalı? Sorusunun cevabını aşağı yukarı vermiş olacağım.

Yaygın WordPress Kullanımı

Yaygın WordPress kullanımı dolayısıyla yaşadığınız sorunları WordPress forumlarında veya internet üzerinden araştırdığınızda pek çok makale ve kaynağa erişim sağlayabilirsiniz. Bu sayede yaşadığınız sorunları en kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz.

Yazılım Bilgisine Gerek Olmaması

Herhangi bir yazılım dilinde uzmanlaşmak zor ve zaman isteyen bir iştir. Ancak WordPress ile minimum yazılım bilgisiyle profesyonel internet siteleri oluşturabilir ve ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebilirsiniz.

Her İhtiyaca Uygun Eklentiler

WordPress’in geniş kullanımının yanı sıra, geliştirici konusunda da pek çok üyesi bulunmaktadır. Bu sayede binlerce eklenti içerisinden size ve gayenize en uygun olanı seçebilir ve yazılım bilgisine ihtiyaç olmadan problemsiz bir şekilde tüm işlemleri eklentiler yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, woocommerce eklentisiyle e-ticaret yapabilir ve iyzico eklentisiyle de e-ticaret sitenizde ödeme kabulü sağlayablirsiniz.

WordPress Kolay Tasarım

Eklentiler hususunda da belirttiğim gibi WordPress’i geliştiren pek çok şirket ve birey bulunmakta. Bu da bize mükemmel bir tema çeşitliliği sağlamakta ve bu temalar arasında ister ücretli isterseniz de ücretsiz temaları tercih edebilmektesiniz. Seçtiğiniz temanın size sağlamış olduğu kolaylıklar ile tasarımını kendi isteğinize göre oluşturabilirsiniz.

Altyapısı WordPress Olan Popüler İnternet Siteleri

Yazımızda da belirtiğimiz gibi WordPress alt yapısı giderek gelişmekte ve dünyada birçok büyük şirket internet sitelerinin bir kısmında wordpress teknolojisine güvenmektedir.

Adobe, bilindiği gibi resim ve video düzenleme konusunda dünyada 1 numara olarak kabul edilen şirket, blog kısmında wordpress altyapısına güvenmekte ve bunu kullanmakta. Aşağıdaki link üzerinden bu konuda inceleme sağlayabilirsiniz.

https://theblog.adobe.com/

Cpanel, sunucu kontrol panelleri alanında dünyada en geniş kullanıma sahip olan şirket, internet sitesinde WordPress teknolojisini kullanmaktadır. Aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://cpanel.net/

Teknoloji devi ve mobil cihazlar alanında en büyük pazar payına sahip olan Samsung, WordPress teknolojisine güvenen ve bu teknolojiyi kullanan büyük şirketler arasında bulunmaktadır. Aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://news.samsung.com

Ülkemizdeki en kapsamlı haber sitelerinden biri olan Sözcü Gazetesi’nin internet sitesi de WordPress altyapısını kullanmaktadır. Linkten inceleyebilirsiniz.

https://www.sozcu.com.tr/

BBCAmerica isimli ünlü haber sitesi de internet sitesinde WordPress altyapısı kullanmaktadır. Linkten inceleyebilirsiniz.

http://www.bbcamerica.com/

Google Analytics Nedir ve Nasıl Kurulur?
GOOGLE ALGORİTMASI NEDİR?

Bir cevap yazın