BLOG

SSL Sertifikası Çeşitleri Nelerdir?

İlk olarak ssl nin ne anlama geldiğini belirtmek gerekirse açılım olarak ssl, secure socket layer anlamına gelmektedir. Bu anlama gelen bu teknolojik yapı son kullanıcı ve bu son kullanıcıyla veri alışverişinde bulunulan şifreleri belirtmektedir. Bu sayede de güvenilir ve güvenli bir şekilde veri alışverişi sağlanmış olacaktır. Eğer siizn kendinize ait bir web siteniz varsa ve bu web sitesi için sssl sertifikası almadıysanız http:// ön eki ile piyasada yer alırken ssl sertifikası almış kendi web sitesine sahip firmalar ise https:// ön ekiyle karşımıza çıkmaktadır. İnsanın algıladığı renk ton duyguları vardır. Mesela insan için gri renk tonu kasveti içerirken sebebi de havanın gri olmasıyla yağışın geleceği anlamındadır. Yeşil renk tonu ise insanın içini açıcı düzeyde olmuştur. Bu renk tonlarının bıraktığı algı ve izlenim sayesinde siteye giren kullanıcının o an olumlu ve iç açıcı düzeyde geri bildirim vermesi olası bir durumdur. Peki her web sitesinin ve kendine özel web site sahibi olanların site için ssl sertifikası alması gerekir mi ? şimdi bu konu hakkında biraz bilgi verelim;

SSL Sertifikası Almalı mıyım?

Bu sertifika yani ssl sertifikası internet üzerinde sitenizde olması ve bulunması gereken bir sertifikadır. Ayrıca Google için çok önemli bir yeri olan ssl sertifikasının bulunmasıyla sizin prestij sahibi olmanız doğru orantılı ve akıllıca olacaktır. Bunun dışında Google ssl sertifikası için iyileştirmeler de yapmaktadır bunları da göz önünde bulundurmanız da sizin ve web siteniz için faydaları söz konusudur. Peki u sertifika bir tane midir? Yani bu sertifikanın çeşitleri mevcut mudur? Şimdi onları ele alalım;

SSL Sertifikası Çeşitleri Nelerdir?

İlk olarak tabi ki herkesin kullanabileceği ve herkes tarafından tercihe dilebilecek ayırmaksızın alınabilecek standart olan ssl sertifikasıdır. Genel olarak ücretsiz olarak satılır. Yahut çok ucuz fiyatlara da standart ssl sertifikasını alabilirsiniz. Ancak yalnız olarak alan adı doğrulama amacı ile kullanılan bir sertifikadır.
İkinci olarak ise biraz daha farklı olan Wilcard SSL Sertifika çeşididir. Wilcard SSL sertifika sayesinde ve yardımıyla sizin alan adınız altında ki tüm alan adları için de ssl sertifikası almış olursunuz. Bu sizin için karlı bir iş olacaktır.

Üçüncü ve son olarak da EV SSL (Extended Validation) sertifikasıdır. EV SSL sertifikası çoğunlukla alışverişin çok yoğun bir şekilde yapılmakta olduğu alışveriş sitelerinde ve bankalar da bunun sebebi bankaların da yoğun bir şekilde kullanılmasıdır ve holdingler tarafından alınmakta ve tercih edilmekte olan bir başka ssl sertifika çeşididir. Bu ssl sertifikasını aldığınız da sitenin üzerinde yeşil bir kısım görünüz bunun içinde marka ve ünvanınız mevcuttur.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?
Wix Nedir?

Bir cevap yazın